Niezwykłe kule w Twoim ogrodzie

W każdym ogrodzie odpowiednio dobrane oświetlenie jest równie ważne, jak rosnące w nim rośliny czy elementy małej architektury. Lampy zewnętrzne przedłużają czas korzystania z ogrodu, ułatwiają poruszanie się w ciemności po alejkach i umożliwiają długie korzystanie ze stref relaksu. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, tworząc wyjątkową atmosferę i nadając ogrodowi niepowtarzalny charakter. 

 

Oświetlenie ogrodu i jego funkcje

W sezonie letnim wysokie temperatury i dłuższe dni sprzyjają częstszemu przebywaniu na tarasie lub w ogrodzie. Nic więc dziwnego, że chcemy dołożyć swoją cegiełkę do naturalnej dekoracji, by móc zarówno podczas dnia, jak i w nocy przebywać w zachwycającym otoczeniu. Jednym z pomysłów jest odpowiednio rozplanowane oświetlenie, które oprócz tworzenia unikalnego nastroju wydobywa z pogrążonej w mroku roślinności jej niepowtarzalne piękno. Warto zainteresować się inwestycją w ogrodowe oświetlenie, które nie tylko niesie ze sobą walory estetyczne, ale sprawia również, że nasze nocne i wieczorne przechadzki alejkami i ścieżkami stają się bezpieczniejsze. Zrealizowanie tego planu jest o tyle łatwe, że na rynku znajdziemy ogromną ilość typów i modeli lamp zewnętrznych, które nadają się do zastosowania wśród naszej przydomowej zieleni. Jednym z takich modnych ostatnio i efektownych produktów są świecące kule ogrodowe.

 

Kule ogrodowe - szerokie zastosowanie

Kule ogrodowe nie tylko są oryginalnymi źródłami światła po zmroku, ale również nieszablonowym elementem dziennej dekoracji naszego kawałka zieleni. Upiększą ogród, taras, balkon, wejście do domu czy posesji. Idealnie nadają się też do ozdoby przestrzeni miejskiej czy centrów handlowych. Są niezastąpione jako dekoracja ogródków restauracyjnych sprawiając, że ich atmosfera staje się ciepła i przytulna. Kule ogrodowe rozmieszcza się na trawniku pojedynczo, tworzyć z nich można również oryginalne zestawy, w których każdy element jest innej wielkości. Odpowiednio ułożone kule stworzą po zapadnięciu nocy magiczny efekt świetlny widoczny nawet z daleka i sprawią, że nasz ogród będzie błyszczeć jak nigdy wcześniej. Dobrym pomysłem jest też umieszczanie ich na niewysokich słupkach, przez co w ciągu dnia zostaną bardziej wyeksponowane, nocą zaś oświetlą większy obszar ogrodu.

Kule ogrodowe - trwałość i źródła świecenia

Kule do ogrodu to oryginalna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia w postaci latarni lub słupków. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego są trwałe i odporne na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Dostępne na rynku modele montuje się w różny sposób: na szpikulec, przykręcając je do podłoża lub po prostu kładąc na trawie. Kule mogą mieć gładką, mlecznobiałą powierzchnię, jak również chropowatą, przypominającą kamień. Wraz z zapadającym zmrokiem zamieniają się w źródła mocnego, dobrze rozproszonego światła.

Kula ogrodowa jest odporna na działanie czynników zewnętrznych – nie szkodzą jej deszcze ani upały, a promieniowanie UV nie powoduje płowienia i zmiany barwy. 

Kula może być zasilana zwykłym prądem przemiennym o napięciu 230V - wtedy jej sercem jest klasyczna żarówka . Coraz częściej stosuje się jednak jako źródło światła diody LED, które nie tylko wymagają jedynie zasilania niskoprądowego, ale również generują duże oszczędności. Dość wspomnieć, że tego typu panel pobiera 95% energii elektrycznej mniej, niż tradycyjne oświetlenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest też całkowicie bezobsługowy system solarny.

 

Kule ogrodowe solarne

Lampy solarne są coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanego w ogrodach oświetlenia. Każde urządzenie znajdujące się we wnętrzu lampy składa się z kilku głównych elementów: diod LED emitujących światło, ogniw fotowoltaicznych i akumulatora, który przechowuje w ciągu dnia przekształconą z promieniowania słonecznego energię elektryczną. Ten typ zasilania stosowany jest w wielu modelach kul ogrodowych. Gdy w ciągu dnia promienie słoneczne padają na powierzchnię obudowy, zbiera je panel fotowoltaiczny i przekazuje w formie energii elektrycznej do akumulatora. Gdy zajdzie słońce urządzenie przekazuje ją do źródła światła LED. Kule solarne posiadają bowiem czujniki zmierzchu, dzięki któremu uruchamiają się tylko wtedy, gdy na zewnątrz zrobi się ciemno.

Tego typu kule mają jedną ważną cechę - ich użytkowanie nie generuje niemal żadnych wydatków tym bardziej, że zastosowane w nich diody LED legitymują się żywotnością kilkudziesięciu tysięcy godzin pracy.

Światło w postaci świecących kul ogrodowych o różnych wymiarach pozwoli wyróżnić ogród, nadając mu wyjątkowego charakteru. Okrągłe, mleczne klosze położone bezpośrednio na ziemi lub zamocowane na słupkach charakteryzują się prostym, a zarazem eleganckim designem. Z powodzeniem zastąpić mogą tradycyjne lampy zewnętrzne wokół Twojego domu, nadając tej przestrzeni uroku i zrównoważonego piękna.

Comments (0)

No comments at this moment