Planujemy oświetlenie do ogrodu

Oświetlenie do ogrodu – jego najważniejsze funkcje 

Oświetlenie do ogrodu pełni dwie podstawowe funkcje:

zapewnia dobrą widoczność całej posesji,

sprawia, że poruszanie się po alejkach naszego ogrodu i po podjeździe jest wygodne i bezpieczne.

Dobry projekt oświetlenia posesji sprawia, że wszystkie miejsca wokół domu są widoczne, co bez wątpienia jest szczególnie ważne w sezonie letnim, kiedy życie w dużej mierze przenosi się na zewnątrz i przebywamy w ogrodzie czy na tarasie nawet do późnej nocy. Z tego powodu warto zadbać o to, by ogród i inne strefy naszej zewnętrznej aktywności były wygodne oraz przyjazne.

Trzecią funkcją oświetlenia ogrodu i całej przydomowej przestrzeni jest nadanie jej odpowiedniego klimatu i sprawienie, by aranżacja była ciekawa i oryginalna. W czasie planowania oświetlenia posesji należy zwrócić uwagę na to, by komponowało się ono ze stylem domu i wyglądem całej posesji. Decydując się na zakup konkretnych lamp należy wcześniej zastanowić się nad miejscem ich zainstalowania. Do tego służy wykonany wcześniej projekt.

 

Jakie miejsca wokół domu powinniśmy oświetlać? 

Oświetlenie zewnętrzne nie może ograniczyć się jedynie do zainstalowania eleganckich latarni wzdłuż alejek. Na wstępie musimy ustalić obszary, w których znaleźć się powinny źródła światła. Należy wziąć pod uwagę następujące miejsca:

wszelkie piesze ciągi komunikacyjne w ogrodzie, a więc ścieżki i alejki, a także wszystkie lokalizacje, w których spędzamy w sezonie letnim czas: strefę wypoczynkową, altanę, miejsce na grilla, obszar przeznaczony dla dzieci z piaskownicą, zjeżdżalnią i huśtawką,

wejście do domu od strony ogrodu oraz od frontu budynku,

elewację budynku - warto pomyśleć tu o kinkietach w odpowiednim stylu,

oczko wodne, basen, fontanna – wszystkie te miejsca powinny być dobrze oświetlone, oprócz standardowych lamp, można pomyśleć o oświetleniu basenowym zainstalowanym poniżej linii wody,

taras - można go oświetlić bezpośrednio z elewacji lub jeśli jest zabudowany - przy pomocy plafonów podsufitowych. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie na nim słupków oświetleniowych,

schody - prowadzące na taras i wiodące do wejścia głównego. Tutaj też należy pomyśleć o niskich słupkach lub o oczkach najazdowych,

podjazd do domu i garaż - zastosowanie mają tu również oczka najazdowe, słupki oświetleniowe, a także - np. w przypadku wjazdu do garażu - naświetlacz z sensorem ruchu.

 

Zarządzanie oświetleniem 

Zaplanowanie poszczególnych elementów oświetlenia i miejsc ich zainstalowania wiąże się z problemem sterowania źródłami światła. Jest to ważne zagadnienie szczególnie wtedy, gdy mamy do dyspozycji spory obszar, na którym znajdą się różnego rodzaju lampy. Często zarządzanie oświetleniem przy pomocy manualnych włączników i wyłączników może być kłopotliwe i zajmować sporo czasu. Dlatego warto pomyśleć o systemie inteligentnego zarządzania oświetleniem, który umożliwia sterowanie światłem w ogrodzie za pomocą technologii Bluetooth oraz aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na odległość włączać i wyłączać każdą z sekcji świateł, a nawet poszczególne lampy. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie czujników ruchu i zmierzchu. Te pierwsze sprawiają, że światła zapalają się tylko wtedy, gdy sensory na określonym obszarze rozpoznają ruch, drugie - włączają automatycznie oświetlenie, gdy zaczyna zapadać zmierzch. 

Inteligentne systemy są łatwe w użytkowaniu i przynoszą wymierne oszczędności energii elektrycznej. 

 

Lampy stosowane do oświetlenia zewnętrznego 

Lampy, które nadają się do instalowania w ogrodzie, znacznie różnią się od tych stosowanych we wnętrzu domu. Znajdując się na zewnątrz narażone są one na działanie szeregu czynników atmosferycznych. Zaliczyć możemy do nich skrajnie wysokie i niskie temperatury, opady deszczu i śniegu czy silne wiatry unoszące tumany kurzu oraz piasku. Z tego powodu oprawy lamp zewnętrznych muszą wyróżniać się wysokim stopniem szczelności, wodoodpornością i wytrzymałą obudową.  

Większość używanych na posesji lamp powinna emitować światło o dużym rozproszeniu, które nie powoduje bólu oczu, a przede wszystkim nie wywołuje oślepienia. Szczególnie ważne jest to przy oświetlaniu alejek ogrodowych i dróg dojazdowych. W tym wypadku sugerujemy korzystanie z lamp zaopatrzonych w klosze o mlecznym zabarwieniu. 

Nowoczesne lampy ogrodowe to również oczka montowane w gruncie, kinkiety do stosowania na tarasie i elewacji oraz naświetlacze do oświetlania konkretnych obszarów, np. dziedzińca, wejścia do budynku czy bramy garażowej. Jeśli chodzi o oświetlenie altany, doskonałym rozwiązaniem są lampy wiszące lub plafony sufitowe. 

 

Planujmy energooszczędnie

Projektując oświetlenie ogrodowe należy koncentrować się nie tylko na estetyce, ale również na wybraniu takich rozwiązań, które cechują się możliwie największym stopniem energooszczędności. Na pewno na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na technologię LED. Nowoczesne diody LED są gwarancją bardzo długiej żywotności i niskiego zużycia energii. Panele emitują białe światło, które działa efektywnie bez generowania ciepła, co sprawia, że są bezpieczniejsze, szczególnie dla dzieci i zwierząt domowych, od tradycyjnych żarówek żarowych. Innym sposobem na oszczędzanie energii przy oświetlaniu ogrodu jest stosowanie lamp solarnych, które mają wbudowane ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki gromadzonej energii słonecznej mogą ją oddawać po zmierzchu bez pobierania prądu elektrycznego.

 

Dobre zaplanowanie oświetlenia najbliższych okolic naszego domu przynosi dwie wymierne korzyści:

prawidłowe oświetlenie wszystkich miejsc, w których przebywamy po zmroku,

oszczędność energii elektrycznej odczuwalna w naszym domowym budżecie.

Z tego powodu warto dokonać wyboru odpowiednich produktów oświetleniowych, aby cieszyć się tanim kosztem klimatycznym ogrodem i efektownie oświetloną elewacją domu.

 

Comments (0)

No comments at this moment